Plastové desky

Plastové desky jsou široce používány v mnoha průmyslových odvětvích a oblastech každodenního života. Mimo jiné byly použity plastové desky v chladicím, sanitárním, zdravotnickém, instalačním, strojním, elektronickém, obalovém, chemickém, automobilovém, reklamním, stavebním, nábytkářském a dopravním průmyslu.
Díky struktuře lze panely rozdělit na plné, plné sendvičové a komorové. Vzhledem k povrchům rozlišujeme hladké a rýhované desky.

Plné a sendvičové panely jsou např.:

ABS desky - akrylonitrilbutadienstyren
HIPS desky - houževnatý polystyren
PS desky - polystyren
PP-C desky - polypropylen kopolymer
PP-H desky - polypropylenový homopolymer
LDPE desky – polyetylen s nízkou hustotou
HDPE desky – polyethylen s vysokou hustotou

V plastových deskách se také začínají široce uplatňovat kompozitní materiály, např. těsnící plechy, protipožární desky. Jsou kompozitem nejkvalitnějších aramidových vláken, speciálně složených vláken a anorganických plniv a také elastomerů vhodných pro předpokládané provozní podmínky.
Komorové desky
Nejčastěji se jedná o desky vyrobené z polypropylenu nebo polyetylenu (HDPE) které mají podobu desek připomínající lepenku (obsahují mezery mezi vrstvami / komůrkami). Díky univerzálnímu použití jsou na trhu nejoblíbenější desky PVC, masivní polykarbonátové a desky PLEKSI (PMMA).

Desky z pěnového PVC - polyvinylchlorid
Lehké desky vyrobené vytlačováním z pěnového PVC jsou standardně v bílé barvě s jednostrannou ochrannou fólií. Díky četným výhodám materiálu je snadno použitelný v reklamním, průmyslovém a stavebním sektoru. Desky z pěnového PVC se vyznačují nízkou hustotou, hladkým povrchem, výbornými mechanickými vlastnostmi, dobrou izolací, nízkou nasákavostí, odolností vůči chemikáliím, snadnou zpracovatelností.

Pevný polykarbonát
Velká odolnost proti nárazu a vysoká průhlednost jsou dvě nejdůležitější vlastnosti, které rozlišují pevný polykarbonát. Funguje tam, kde se plánují náročné aplikace a je vynikající alternativou ke sklu. Je průhledný, dvakrát lehčí a cca 200-300x odolnější proti nárazům a navíc chráněný proti UV záření. Pevný polykarbonát se doporučuje pro vnitřní i venkovní použití.

Akrylová deska (Pleksa, Plexi, PMMA)
Akryl, plexisklo nebo PMMA (polymethylmethakrylát) je jedním z nejpoužívanějších průhledných plastů. Je široce používán v reklamě, stavebnictví a průmyslu. Je to materiál s nejvyšší průsvitností podobný sklu, s vysokou chemickou odolností a odolný vůči UV záření, díky čemuž je ideální pro použití i v exteriéru.

V případě sériově vyráběného akrylu se jedná především o bezbarvý, mléčný (opálový) materiál s poměrně úzkou paletou barev - nejčastěji bílou a černou.
Pro on-line měření tloušťky a gramáže desek doporučujeme on-line systémy PI-SCANPRO s vířivými proudy, laserem, izotopovou nebo rentgenovou hlavou. Pro online měření tloušťky desek a laboratorní měření doporučujeme systém PI-MGRU03 nebo PI-MGG01.
Námi doporučená zařízení pro měření plastových desek: